Anel & Your Master

Anel & Your Master
Anel Chips Adolf I ma perma na google. Miszcz aka Diabelski Imperator THIS IS SPARTA ratuje sytuację.

niedziela, 8 kwietnia 2012

Om Trollen - They see me trollin', they hatin'...

Każdy w dzieciństwie marzył, by mieć trolla. Nawet Ty, drogi czytelniku, mimo że niewątpliwie teraz zaprzeczasz. Nie wiedziałeś skąd go wziąć? Jak się nim zaopiekować? Czym karmić? Nadchodzi koniec Twych problemów! Niniejszym przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju poradnik, odpowiadający na wszystkie Wasze pytania!



Historia + trolle w literaturze i sztuce

Troll (norw., szw. troll, duń. trold) – przypominający wyglądem człowieka stwór ze skandynawskich wierzeń ludowych, wywodzący się z mitologii nordyckiej. (źródło: wikipedia)

Źródła podają, że każdy troll jest inny. Możemy spotkać trolla odpowiadającego przeciętnemu ludzkiemu wzrostowi, ale też dużo niższego jak i wyższego. Powody tej różnorodności nie są znane. Wyróżniamy trolle domowe (nisse), górskie i leśne.

Theodor Kittelsen - Leśny Troll

Troll Górski

Nisse


Niegdyś uważano, że trolle są bardzo niebezpiecznymi stworzeniami, dużo groźniejszymi od orków. Najczęściej były agresywne, brzydkie i mało inteligentne. Mieszkały w miejscach trudno dostępnych dla ludzi (np. lasy, góry, dna mórz, jaskinie). Zajmowały się zbieraniem srebra i innych kosztowności, były bardzo chciwe. Nienawidziły światła słonecznego, które zamieniało je w kamień. 
Trolle pojawiają się w wielu dziełach literackich (np. u Tolkiena, J.K. Rowling, Andersena, Piekary czy Sapkowskiego) jak również w grach (np. w Dungeons & Dragons, Heroes of Might and Magic, Tibii, Final Fantasy czy Warhammerze) i filmach (np. "Willow" z 1988r czy "Łowca Trolli" oraz ekranizacje wymienionych wyżej dzieł). 

Współcześnie trolle możemy spotkać w piosenkach, np. Finntroll "Trollhammaren", Adele "Trolling in the deep", Limp Bizkit "Trollin", Accept "Trolling Thunder", Die Apookalyptischen Reiter "Troll my heart"  czy Secondhand Serenade "Let it troll" (ale tego nie polecamy), znany wszystkim jest też na pewno zespół The Trolling Stones. Niektórzy wiedzą, że gatunek muzyczny rock 'n roll to tak naprawdę rock 'n troll i został wymyślony właśnie przez trolle. Jednak nie chciały one sławy i na specjalne życzenie wycięto literkę "t".


Jak przemieszczają się trolle?

Prawdopodobnie w dawnych czasach, o ile w ogóle zmieniały miejsce pobytu, to wędrowały na własnych łapach. W latach pięćdziesiątych XXw. stworzono trollomobil - dokładniejsze dane nie są znane.


Skąd wziąć trolla i jak go złapać?

To już jest bardzo istotne i poważne pytanie, jednak odpowiedź na nie jest niezmiernie prosta. Trolle są wszędzie wokół nas. Widzi się tylko to, co chce się zobaczyć, czyż nie? Szwedzkie przysłowie mówi "när man talar om trollen så står de i farstun", co dosłownie znaczy "kiedy mówi się o trollach, stoją one w przedsionku". Leć łapać swojego!
Najpierw wyjrzyj z pokoju, by ocenić jakiego gatunku jest Twój troll. Wygląda jak leśny? Przebierz się w mchowe wdzianko i udawaj towarzyszkę/towarzysza jego życia. Przypomina górskiego? Nie przebieraj się za górę, zauważy różnicę! Możesz za to udawać jaskiniowca bądź zatrudnić do pomocy trollhuntera, który prawdopodobnie użyje siatki by go złapać. Uwaga! Nie odpowiadamy za ewentualne ubytki na zdrowiu przy próbowaniu tej metody bez odpowiedniego przeszkolenia. Złapanie Nisse jest najprostsze - wystarczy skusić go ciastkiem i mleczkiem, a następnie delikatnie nawiązać nić porozumienia, jak z kotem.


Udomowienie

Tutaj również wiele zależy od gatunku schwytanego trolla. Zarówno troll leśny jak i górski niechętnie będzie przebywał w domu. Należy z nimi dużo wychodzić (oczywiście nocą!), prowadząc stworzenie na mocnym łańcuchu, najlepiej w towarzystwie połowy rodziny i przyjaciół. Uwaga! Warto kupić kaganiec, by troll nie napadł niewinnego pieska (i Twojej rodziny) podczas spaceru. Górskiemu trollowi trzeba skonfiskować maczugę przed przystąpieniem do nawiązania nici przyjaźni. Leśnego zaś należy pozbawić lasu z pleców - istnieje spora szansa, że będzie za to bardzo wdzięczny... jeśli jednak zapuścił las z własnej woli, to cóż... Undertaker zaprasza. Należy wykonać im posłanie przypominające chociaż trochę ich naturalne środowisko. Przynieść dużo kamieni w przypadku trolla górskiego, mnóstwo ściółki i gałęzi w przypadku leśnego. Warto byłoby też pomyśleć o ulokowaniu go w klatce bądź odwrotnie - zachęceniu wszystkich domowników do spania w klatkach, nikt nie chce zostać zjedzony w nocy, prawda? Warto również wyprowadzić z domu wszelkie kosztowności i przedmioty związane z religią, chyba że wierzy się w nordyckie bóstwa. Kiedy zauważysz, że troll zaczyna się przymilać, przejdź do nieco bliższych kontaktów - głaszcz delikatnie, mów do niego (prostymi zwrotami, nie możesz być pewien jak inteligentny jest Twój nowy towarzysz), zmniejsz liczbę osób wyprowadzających go na spacer, możesz również spróbować go przytulić. Zdaj się na swój instynkt.
W przypadki Nisse sprawa jest dużo łatwiejsza. Troll ten zwykle i tak zamieszkuje nasze domy, pomagając nam w wykonywaniu codziennych czynności lub szukaniu zagubionych rzeczy. Oczywiście, na początku będzie się bał, ale należy go traktować z pełną miłością od pierwszego poznania.
Dobrze, gdy imię, które wybierzemy dla naszego trolla będzie brzmiało niczym z dalekiej północy, poczuje się jak w domu.


Karmienie

Dieta trolla zmienia się wraz ze stopniem udomowienia. Na początku należy go karmić tym, co zwykł jadać w swoim naturalnym środowisku, dodając powoli drobne porcje jedzenia podawanego w domu. Trolle na wolności jedzą wszystko, co wpadnie im w łapy, np. kamienie, liście, drzewa, trawę, gryzonie, niedźwiedzie, potwory z bagien, inne trolle, warzywa, śmieci... Jednak każdy troll ma inne gusta. Należy sprawdzić co im najbardziej smakuje podając małe porcje wszystkiego, co wydaje się możliwe do znalezienia w jego naturalnym środowisku. Uwaga! Jeśli traficie na coś, czego zupełnie nie lubi znajdziecie się w niebezpieczeństwie! Warto też pamiętać o regularnych posiłkach, bo głodny troll to wściekły troll.


Ciekawostki + złote rady

1. Troll domowy (nisse) jest znany bardziej pod nazwą "skrzat". Tak, dokładnie! Święty Mikołaj ma trolle u siebie w warsztacie! Chcesz być jak Mikołaj? Zaprzyjaźnij się z Nisse!
2. Troll jako czasownik znaczy "śpiewać".
3. Trolle to naprawdę przyjazne stworzenia! Posiadając trolla zdobędziesz szacunek na swojej wiosce, bez względu na to, gdzie mieszkasz.
4. Trolle górskie i leśne polecane są raczej dla osób z silną potrzebą dominowania. Te dwa gatunki potrzebują kogoś, kto będzie im rozkazywał.



Życzymy powodzenia i zachęcamy do wstawiania zdjęć z własnymi trollami!

 Anel (po lewej) i Mistrz (po prawej) z trollami

Mistrz (po lewej) i Anel (po prawej) z trollami

1 komentarz:

  1. Jak dla mnie to nie trole tylko zmyśleni przyjaciele

    Karo

    OdpowiedzUsuń

zBLOGowani.pl